Çayın tadı düzelecek kaçağa karşı etkin mücadele verilecek

Türk çayına yönelik eylem planı hazırlandığını kaydeden Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı “İlgili kuruluşlar Türk çayının DNA’ sını, menşeini tespit edecek. Türk vatandaşının damak zevkini bozdurmam” dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Türk çayının DNA’sının çıkarılması için çalışma başlatıldığını söyledi. Yazıcı, önümüzdeki yıl sonunda tamamlanacak çalışmanın amacını da, “Çayda bozulan damak tadını düzeltmek, kaçak çayla daha etkin mücadele ve Türk çayının markalaştırılıp tanıtımı” olarak açıkladı.

Yazıcı, Rize’de yapılan “Çay Çalıştayı”nda, “Dünyada üretiminde beşinci, tüketiminde ise birinciyiz” dediği çay sektörüne ilişkin bir dizi karar alındığını söyledi. Yazıcı, eylem planına ilişkin şu bilgileri verdi: “Türk çayının menşei, yani DNA’sı belirlenecek. Böylece, hem piyasaya giren kaçak çayla daha etkin mücadele edilmesi, hem de Türk vatandaşının damak tadına uygun çay yetiştirilmesi sağlanacak. Çünkü bu yolla, hangisi kaçak, hangisi harman edilmiş çay kolayca saptanmış olacak. Daha kaliteli çay üretimine imkan sağlanırken, Türk çayının markalaştırılması, içte ve dışta tanıtımının daha iyi yapılması ve tabii ki pazar payının arttırılmasına da katkı olacaktır.

Türk çayının DNA’sının, menşeinin çıkarılması, çeşitliliğinin artırılması, organik hale getirilmesi ve kaçak çayla mücadele konusunda eylem planı hazırlandı. Türkiye’nin dünya çay üretiminde 5’inci, tüketiminde de birinci olduğunu belirten Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Türk çayına yönelik hazırlanan eylem planını anlattı. Rize’de Çay Çalıştayı’nı topladıklarını belirten Yazıcı, şunları söyledi: “Türk çayının DNA’sı belirlenecek ve Türk vatandaşının damak tadına uygun olarak çay yetiştirilmesi sağlanacak. Yine piyasaya giren kaçak çaylar daha kolay tespit edilecek. Bu konuda eylem planı belirledik. Rize Ticaret Odası, Çay Konseyi, Rize Üniversitesi çayın DNA’sı konusunda çalışma yapacak. Çayın tanıtımı yanında, kaçak çayla da mücadele edilecek. Çalışma 2012 sonunda bitecek. Çalışmalar, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı koordinasyonunda yürüyecek.” Merdiven altı iş yapan paketleme ve çay üreticileriyle mücadele edileceğini kaydeden Yazıcı’nın verdiği bilgilere göre,  kayıt dışı çay bahçeleri kayıt altına alınacak.