Siber saldırıya karşı gümrüklere kalkan

Geçtiğimiz Şubat ayında Gümrüklerdeki bilgisayar sisteminin çökmesi ile 2 gün boyunca duran 2 milyar dolarlık gümrük işlerinin ardından siber saldırı ihtimali üzerine başlatılan soruşturma sonuçlandı.
O dönemde her olasılığı düşündüklerini söyleyen Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, TÜBİTAK’tan da görüş alınarak hazırlanan raporda olayın sistem arızası olduğunu, siber saldırı olmadığı yönünde kendilerine bilgi verildiğini açıkladı.
Yazıcı, siber saldırılarla ilgili yaptığı açıklamada “Konu soruşturuldu. Rapor geldi bana. Sistem hatası denildi. Ama benim kafama yatmadı doğrusu. Bundan sonra aynı durumun olmaması için sistemin yedeklenmesi yanında, gerekli önlemlerin alınması konusunda talimat verdim. Yeni binaya taşındığımızda bu tür saldırılar yapılamayacak. Hem yedekleme hem de sistemin kendi kendisini koruyacağı bir program yapıldı” diye konuştu.

Yazıcı, son dönemde özellikle Çin’den gelen okul malzemelerinde radyasyon bulunduğu konusunda çıkan haberler üzerine “Tekstilde boyayla ilgili şikayetler vardı ama denetimlere tekstille ilgili bir şey çıkmadı, katkıya rastlanmadı. Fakat okul malzemelerinde özellikle deri olanlarda sağlığa zararlı madde tespiti yapıldı” dedi.

Yazıcı, tüketiciye seslenerek şunları söyledi: “Tüketicinin bilinçli olması yanında üreticinin de basiretli olması gerekiyor. Tüketici bilinçlendikçe üretimin kalitesi artacaktır. Biz de bilinçlendirme çalışmalarına ağırlık vereceğiz, gerek bakanlığın, gerekse genel müdürlüğün tanıtımı, vatandaşın ne yapacağı yanında Tüketici Haklarını Koruma Kanunu’nda da bazı değişikliklere gitmek için çalışma yapıyoruz. Vatandaşlarımız gelişigüzel, rastgele ürün almamalı.